29 травня

Життя та здоров’я дітей - ПОНАД УСЕ!

У Волинській області та м. Луцьку з’явилися десятки не сертифікованих майданчиків, що може привести до травматизму дітей внаслідок невідповідності вказаних виробів вимогам ДСТУ EN 71-8:2006 «Безпечність іграшок. Частина 8. Гойдалки, похилі жолоби та аналогічні іграшки побутової призначеності для активних занять у закритих приміщеннях і на відкритому повітрі».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 515 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок, дія якого поширюється також на дитячі майданчики. Регламент поширюється як на іграшки, що виготовлені підприємствами України, так і на іграшки зарубіжного виробництва.

Вимоги вказаного вище Технічного регламенту передбачають, що іграшки повинні бути безпечними для споживачів, не створювати у разі їх використання небезпеки для життя та здоров’я і ризику отримання фізичної травми.

Якщо батьки проявили ініціативу або знайшли спонсора для встановлення у дворі ігрового майданчика, потрібно обов’язково звернути увагу на наступні моменти:
-наявність у виробника сертифікату перевірки типу і декларації виробника;
-наявність маркування на виробі;
-наявність нанесеного в установленому порядку національного знака відповідності. Нанесення виробником або його уповноваженим представником національного знака відповідності є підтвердженням його відповідальності за відповідність іграшки вимогам, установленим у технічних регламентах, що передбачають нанесення національного знака відповідності;
-наявність інструкції з монтування та встановлення;
-наявність інструкції з ремонту;

Відповідно до вимог ДСТУ EN 71-8:2006 інструкція:
а) з монтування та встановлення повинна містити:
-інформацію, що міститься на етикетці;
-вироби, що повинен встановлювати безпосередньо споживач, мають супроводжуватись відповідними інструкціями з малюнками, які дають можливість непрофесіоналові правильно встановити іграшку;
-рекомендації щодо встановлення виробу на відстані щонайменше 2м від будь-яких конструкцій чи бар’єрів, таких як наприклад, паркани, гаражі, будинки, гілки, мотузки для білизни, електричні дроти;
-детальні інструкції з установлення анкерів, щоб запобігти перевертанню та підніманню підтримувальних частин під час нормального та передбаченого невідповідного використання, до уваги повинні братися грунтові умови;
-інструкції з установлення анкерів на рівні поверхні землі чи під нею, для того щоб зменшити небезпеку перекидання;
-інструкції, що іграшки(наприклад гойдалки, похилі жолоби, конструкції, призначені для того щоб лазити) не повинні встановлюватись на бетоні, асфальті чи інших жорстких поверхнях;
-рекомендації щодо орієнтації іграшки відносно сонця (наприклад, похилі жолоби);
-інформація щодо зберігання інструкції з монтування та встановлення для подальших посилань.
Б) з ремонту повинна містити:
 необхідність проведення перевірок та ремонту основних частин (перекладин, підвісок, анкерів, тощо) через певні інтервали, вказуючи, що якщо ці перевірки не проводити, то іграшка може перевернутися чи можуть з’явитись інші небезпеки. Інструкція повинна бути прикріплена до іграшки.
Інструкція з ремонту, якщо доцільно також повинна містити такі рекомендації із зазначенням, що особливо важливо виконувати їх на початку кожного сезону так само як і через певні інтервали впродовж використання:
-перевірте всі гайки та болти на міцність затягування та затягніть їх, якщо необхідно;
-змастіть усі металеві частини;
-перевірте захисні покриття всіх болтів і гострих крайок та замкніть їх, якщо необхідно;
-перевірте сидіння гойдалок, ланцюги, канати та інші засоби кріплення на ознаки руйнування.

Знак відповідності вимогам Технічного регламенту
Ідентифікаційний код Органу з оцінки відповідності, який проводив роботи з оцінки відповідності

Згідно вимог Технічного регламенту безпечності іграшок виробники повинні забезпечувати:

На етикетках (ярликах), прикріплених до іграшок згідно з вимогами цього Технічного регламенту, або на пакуванні та в інструкціях, що додаються до іграшки, повинно міститися попередження про можливі небезпеку і ризики заподіяння шкоди, пов’язані з використанням таких іграшок, та способи запобігання їх виникненню.

Іграшки, що введені в обіг, повинні відповідати вимогам щодо безпечності протягом передбаченого строку їх використання.

Чинним законодавством передбачена адміністративна та матеріальна відповідальність суб’єктів господарювання за введення в обіг небезпечної продукції, розповсюдження продукції на якій відсутній знак відповідності та без декларації про відповідність. Функції контролю по здійсненню державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог технічних регламентів покладені на територіальні органи Держпродспоживслужби.

На закінчення статті хочемо нагадати, що не залежно від обов’язків виробника, якщо ви привели дитину на дитячий майданчик, не залишайте її без нагляду. Перевірте ? чи все безпечно на даному майданчику.

По-перше, перевірте покриття майданчика. Падіння на землю ? це дуже поширений випадок на дитячих майданчиках. Перевірте, щоб покриття було якомога м'якше. Уникайте майданчиків з повністю бетонним покриттям або дуже утоптаною землею.

По-друге, перевірте гойдалки. Вони повинні бути розташовані далеко від інших елементів майданчика, щоб запобігти ризику удару гойдалками. Даний елемент дитячого майданчика повинен стояти стійко, не хитатися.

По-третє, перевірте стан гірок. Вони повинні бути виконані з хорошого металу, без ознак корозії (іржі). Вони не повинні мати гострих кутів, тріщин і порізів на поверхні ската. Гірка обов'язково повинна мати поручні, щоб убезпечити дитину від випадіння з гірки. Платформа гірки й сама гірка повинні бути щільно зістиковано. Перевірте, щоб не було трухлявих брусків і сходинок гірки, які можуть тріснути і поранити дитину.

По-четверте, перевірте пісочницю. Подивіться, чи немає в піску битого скла, сміття і сторонніх предметів.

Гойдалки, дитячі гірки і пісочниці - це те, що слід перевірити в першу чергу, тому що саме з цих елементів у більшості випадків починається вивчення дитячого майданчика дитиною. Всі інші елементи можна оглядати в міру виникнення інтересу до них у вашої дитини.

На головнy