16 листопада

Прилади для діагностики та лікування повинні регулярно перевірятися на точність!

Обладнання, яке використовується в діагностичних центрах, лікарнях та санітарно-курортних закладах повинно щороку проходити повірку (перевірку на точність) або контроль вихідних параметрів (якщо йдеться про апаратуру для фізіотерапевтичних процедур). Ця вимога збереглася і в новій редакції Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який набрав чинності у 2016 році. Зокрема, в статті 17 чітко визначено, що «суб’єкти господарювання зобов’язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку».

До переліку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 374 від 4.06.2015 року, увійшли ультразвукові діагностичні прилади, аналізатори медичного призначення, аналізатори рідинні, вимірювачі артеріального тиску, дозатори, електрокардіографи, енцефалографи, кардіодефібрилятори, медичні термометри, монітори пацієнта, пульсоксиметри, реографи, рефрактометри, офтальмометри, спектрорадіометри та інші прилади, що використовуються в таких сферах як забезпечення захисту життя та охорони здоров’я громадян та контроль якості та безпечності харчових продуктів і лікарських засобів. Тож хотілося б нагадати керівникам медичних закладів про неприпустимість використання в медичній практиці неповіреного обладнання, адже це чи не головна причина неправильно поставленого діагнозу!

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я внаслідок халатності та помилок лікарів гине більше людей, ніж в дорожньо-транспортних пригодах. До того ж, середньостатистичний українець живе на 9 років менше, ніж його ровесник з Євросоюзу, а смертність в нашій державі в 2 рази вища, ніж у Європі.

Ні для кого не секрет, що ефективне лікування можливе лише за умови точного визначення причини захворювання. А якщо апарат ультразвукової діагностики показує «розмиту» картинку, чи кардіограма на непридатному електрокардіографі дає «приблизні» дані, припуститися помилки може навіть найкращий, найдосвідченіший лікар. Теж саме можна сказати й про фізіотерапевтичні процедури: користь від них буде лише тоді, коли апаратура точно відповідатиме даним, задекларованим у технічній документації. В протилежному випадку процедури не принесуть очікуваного ефекту або й того гірше, можуть завдати пацієнтам шкоди. Наприклад, доведено, що перевищення значень лазерного випромінювання червоного та інфрачервоного А-діапазонів викликає опіки сітківки, інфрачервоного В-діапазону - ініціює зміни в кришталику та роговій оболонці ока. Надмірне ультрафіолетове випромінювання провокує розвиток раку шкіри. Неважко уявити до яких наслідків може призвести використання несправних реаніміційних пристроїв, апаратів штучної вентиляції легенів тощо. Проте, похибку в роботі обладнання, не можливо визначити «на глазок», її можна тільки виміряти, а для цього необхідно провести перевірку його вихідних параметрів.

Джерело: poltavastandart.org


На головнy