Обліковуємо газ

Подорожчає газ чи ні, якщо подорожчає, то наскільки — ці питання останнім часом постійно цікавлять українців. І не спроста, адже від відповіді на них залежить плата за комунальні послуги.

Сьогодні цей платіж з’їдає чималий шмат сімейного бюджету і є лише один спосіб його зменшити — економити. Та справжня економія неможлива без ведення обліку об’єму спожитого газу.

До речі, об’єми споживання тепла, води та газу в Україні нині значно перевищують аналогічні показники в розвинених країнах світу. Відсутність точного обрахунку використаних комунальних послуг кожним конкретним споживачем не стимулює населення економити енергоресурси. В зв’язку з цим було введено в дію Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку блакитного палива. Тобто для населення встановлення газових лічильників є обов’язковим, щоправда цей процес проходитиме поетапно.

Для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, лічильники мають бути встановлені до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі — до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі — до 1 січня 2018 року. Щоправда, за підрахунками фахівців, для того, щоб лічильник газу стояв в усіх без винятку оселях, необхідно витратити близько 3-х мільярдів гривень.

Вищезгаданий закон передбачає, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення може проводитися за рахунок коштів суб’єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, бюджетних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Виконувати роботи із встановлення вузлів обліку природного газу мають право суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (у Волинській області це ПАТ «Волиньгазз»), або отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу, що має бути підтверджено документально.

Для встановлення лічильників газу в квартирі обов’язково потрібен індивідуальний проект. З цим питанням волинянам необхідно звертатися до того ж ПАТ «Волиньгаз».

Що ж необхідно знати обираючи прилад обліку блакитного палива? Загалом всі наявні в продажу лічильники газу поділяються на побутові, комунальні та промислові, вони відрізняються за технічними характеристиками та ціною (промислові розраховані на більшу витрату газу за годину). За принципом дії ці прилади можна розділити на чотири основні групи: турбінні, роторні, мембранні та вихрові. У побутовому секторі в основному використовуються лічильники мембранного типу, основними перевагами яких є: простота в експлуатації, економічність і висока точність підрахунків. На їх показники практично не впливають сторонні магнітні поля та не з'являється газ під склом циферблату.

Лічильник Ви можете придбати як в торгівельній мережі, так і безпосередньо в газовому господарстві.

Дуже важливо пересвідчитися, що тип лічильника газу, який Ви обрали, занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, лише за такої умови його встановлення є законним. З Держреєстром можна ознайомитись у ДП «Волиньстандартметрологія». Як правило  завод виробник вказує  номер Державного реєстру лічильника в  його технічній документації.

На маркуванні лічильника обов’язково має бути зазначена інформація про його максимальну та мінімальну витрати. Наприклад, якщо в квартирі встановлено лише газову плиту, то буде достатньо лічильника з позначкою G1,6, адже газова плита використовує приблизно 1 кубометр газу на годину. Якщо в квартирі встановлено ще й газову колонку, то краще придбати лічильник з маркуванням G 2,5 або G 4, в залежності від її потужності. Підбір типорозміру лічильника проводиться на етапі проектування. У паспорті будь-якого газового обладнання обов'язково вказано витрату газу на годину, тому якщо сплюсувати всі дані споживання існуючих в помешканні газових приладів, отримаємо цифру, яка допоможе визначити необхідний для встановлення тип лічильника.

Крім того, при придбанні лічильника важливо враховувати розташування газового трубопроводу і плити на вашій кухні, адже лічильники бувають з напрямом потоку газу зліва направо та справа наліво. У будь-якому випадку їх встановлення повинно здійснюватися ліцензованими спеціалістами.

Пошкодження лічильника може «перерости» у чималий штраф. Періодичність повірки лічильників блакитного палива становить 5 років. Їх демонтаж, монтаж, повірку та ремонт проводять за рахунок організації, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території. На Волині лічильники газу повіряють фахівці ДП «Волиньстандартметрологія» на обладнанні ПАТ «Волиньгаз».

Свідченням того, що лічильник пройшов повірку і здійснює облік природного газу з належною точністю, є наявність на ньому відповідних пломб з відбитком повірочного тавра. Поняття "зрив пломби" включає в себе як пошкодження дротів, затиснутих пломбою, або самої пломби, так і її відсутність. Знімати пломби з приладу обліку газу мають право тільки представники постачальника на час проведення планових або позапланових робіт по перевірці або обслуговуванню лічильника. Після закінчення робіт представник постачальника повинен встановити на приладі обліку нові пломби.

У випадку, якщо Ви ненавмисно пошкодили лічильник чи запідозрили, що він показує недостовірні дані, Вам необхідно терміново написати заяву у ПАТ «Волиньгаз». В цій заяві треба чітко викласти проблему, описати стан лічильника і дату, коли він припинив працювати або був пошкоджений.

Якщо лічильник пошкоджено не з Вашої вини, то заміну або ремонт буде здійснено безкоштовно, якщо ні, то Вам буде виставлено рахунок до сплати, який враховуватиме всі затрати на заміну і ремонт приладу обліку.

Приховування споживачем інформації про пошкодження або несправність приладу обліку чи пломби є порушенням «Правил надання населенню послуг з газопостачання» і тягне за собою адміністративну відповідальність. Тож аби уникнути величезного штрафу та не спровокувати вибух газу, ні за яких обставин не можна самостійно знімати лічильник та порушувати пломби.

Окрім проблем обліку, усіх споживачів газу цікавить з яких причин їх мають право відключити від газопостачання. Тож принагідно зазначимо, що відключення споживача може відбутись з кількох причин: за порушення термінів оплати за спожитий газ, за порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості або за порушення «Правил надання населенню послуг з газопостачання». Згідно цих правил відключення можливе навіть за місячну заборгованість. Здійснюється воно тільки після отримання споживачем попередження про відключення.

 

 В. Плебанович  начальник відділу
ДП "Волиньстандартметрологія"
           


Назад

На головну